FOTORELACJA Z OBCHODÓW 100-LECIA ODRODZONEJ ADWOKATURY POLSKIEJ W TORUNIU

Drukuj artykuł drukuj artykuł

Od mocnego uderzenia rozpoczęły się 14 września 2018 roku w Toruniu dwudniowe obchody 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. Stojący w samym sercu miasta pomnik Mikołaja Kopernika ubrany został w adwokacką togę. Była orkiestra dęta, wóz strażacki z podnośnikiem i toga rozmiarów XXXXL.
Pod pomnikiem zgromadzili się członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej z prezesem adw. Jackiem Trelą, toruńska palestra pod przewodnictwem Dziekana ORA w Toruniu adw. Wiktora Indan-Pykno. Niecodzienne wydarzenie przyciągnęło uwagę mieszkańców Torunia i turystów.
- Nie wszyscy wiedzą, że najsłynniejszy torunianin był nie tylko astronomem, ale także wybitnym prawnikiem – przedstawiała przyczyny tego zamieszania adw. Ewa Wielińska, rzecznik prasowy ORA w Toruniu. Mikołaj Kopernik ukończył studia prawnicze w Bolonii, uzyskał stopień doktora prawa kanonicznego na uniwersytecie w Ferrarze. W jego dorobku są także prace poświęcone prawu. Zakładamy Mikołajowi Kopernikowi togę, by wiedza, że ten wybitny człowiek renesansu był także prawnikiem, stała się powszechna.
Pod ubranym w togę pomnikiem Prezes NRA i dziekan toruńskiej Izby złożyli wiązankę. Na zielonej szarfie był napis: Mikołajowi Kopernikowi – prawnikowi – adwokaci.
Z centrum miasta akcja przeniosła się na osiedle Na Skarpie. Z udziałem władz miasta, w tym prezydenta Michała Zaleskiego, odbyło się uroczyste nadanie imienia adw. Stefana Michałka nowemu węzłowi komunikacyjnemu na tym osiedlu. Sylwetkę tego wybitnego adwokata i społecznika przedstawił zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Torunia adw. Michał Jakubaszek. Adwokat Stefan Michałek był dziekanem Pomorskiej Izby Adwokackiej w Toruniu do 1939 roku. W latach 1922-1924 był prezydentem Torunia. Był współorganizatorem i pierwszym prezesem Towarzystwa Miłośników Torunia. W 1928 roku został posłem na Sejm. Po wojnie reaktywował samorząd adwokacki. Na skutek komunistycznych represji został pozbawiony prawa wykonywania zawodu. Nazwanie ronda między ulicami Ludwika Ślaskiego i Konstytucji 3 Maja imieniem adw. Stefana Michałka jest pięknym upamiętnieniem tej wybitnej postaci.
Po piątkowych imprezach plenerowych, w sobotę 15 września 2018 roku w pięknej Sali Dworu Artusa w Toruniu odbyła się konferencja „100 lat Odrodzonej Adwokatury Polskiej w służbie społeczeństwa”.
Bardzo ciekawy referat o adwokatach tworzących zręby palestry po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku wygłosił dr Andrzej Madeja, pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Przedstawił ich losy zawodowe, społeczne pasje i zasługi dla odbudowy Państwa Polskiego.
Adwokat Stanisław Kłys wygłosił referat „Adwokatura a kultura”, a po jego zakończeniu zaprezentował wybitnie zdolnego gitarzystę klasycznego Dymytro Holovenko.
W klimat 20-lecia międzywojennego wprowadził wszystkich znakomity toruński pianista – Bogdan Hołownia. Wiązankę melodii zakończył motywem z filmu „Polskie drogi”. Jako jeden z niewielu artystów Bogdan Hołownia ma licencję na wykonywanie tego utworu Andrzeja Kurylewicza.
Po uczcie kulturalnej wszyscy uczestnicy konferencji mieli okazję zaangażować się w sprawy społeczne, co przecież było główną osią konferencji.
Pani Janina Mirończuk, prezes Fundacji „Światło”, opowiedziała o działalności tej placówki, zajmującej się – z wielkimi sukcesami – opieką nad pacjentami w stanie śpiączki.
Do puszki z datkami na działalność Fundacji „Światło” ustawiła się kolejka. Każdy datek witany był z wdzięcznością. Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu postanowiła zachęcić do hojności. Każdy, kto wrzucił do puszki co najmniej 100 zł, otrzymał statuetkę autorstwa toruńskiego plastyka Dariusza Przewięźlikowskiego.

adw. Ewa Wielińska, rzecznik prasowy ORA w Toruniu