IZBA ADWOKACKA W ŁODZI
adwokatura polska
wyszukaj adwokata

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

ŚMIERĆ OSOBY BLISKIEJ

Drukuj artykuł drukuj artykuł

W sytuacji, gdy w wyniku wypadku śmierć poniosła bliska Ci osoba, istnieje możliwość ubiegania się o:

- zadośćuczynienie w związku z cierpieniami psychicznymi po doznanej stracie;

- odszkodowanie z uwagi na pogorszenie Twojej sytuacji życiowej i majątkowej;

- pokrycie kosztów pogrzebu i pomnika.

Uprawnieni do tych świadczeń są osoby bliskie, a więc każdy z członków najbliższej rodziny, partnerzy, bliscy przyjaciele itp.

Zadośćuczynienie  obejmuje  ogół  cierpień,  jakie  są  udziałem  najbliższej  rodziny  (rozpacz, poczucie pustki i straty, obawa
o żyjących najbliższych czy poczucie osamotnienia). Choć te okoliczności są trudne do wymierzenia, jest to możliwe w toku, najczęściej skomplikowanego, procesu sądowego. Zadaniem adwokata jest wskazanie sądowi ogromu niewątpliwej krzywdy, jakiej doznali bliscy, a w konsekwencji uzyskanie kwot pieniężnych w wysokości, która, choć tylko pośrednio, pozwoli zrekompensować ból i cierpienie po utracie bliskiej osoby.

Adwokat może również ubiegać się w imieniu Klienta o odszkodowanie w związku z pogorszeniem sytuacji majątkowej po śmierci osoby bliskiej. Jeżeli zmarły utrzymywał rodzinę i zapewniał jej środki do życia, można wystąpić o odszkodowanie, które pozwoli na rekompensatę utraty środków zarabianych przez zmarłego, co w konsekwencji wpłynęło na pogorszenie majątkowego standardu życia.

Rodzina, która poniosła koszty pogrzebu, pochówku lub pomnika dla osoby zmarłej, również może wystąpić o zwrot tych kwot. Do kosztów zalicza się również wydatki związane z organizacją konsolacji, kwiatów czy obsługi pogrzebu.

TEMATY POKREWNE

KALENDARIUM

Sprawdź jakie wydarzenia czekają Cie w najbliższym czasie
Lipiec 2024
PON WT ŚR CZW PT SOB NIE
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Adwokatura Toruń

trwa wgrywanie strony Adwokatura Toruń...