IZBA ADWOKACKA W ŁODZI
adwokatura polska
wyszukaj adwokata

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

ŚMIERĆ OSOBY BLISKIEJ

Drukuj artykuł drukuj artykuł

W sytuacji, gdy w wyniku wypadku śmierć poniosła bliska Ci osoba, istnieje możliwość ubiegania się o:

- zadośćuczynienie w związku z cierpieniami psychicznymi po doznanej stracie;

- odszkodowanie z uwagi na pogorszenie Twojej sytuacji życiowej i majątkowej;

- pokrycie kosztów pogrzebu i pomnika.

Uprawnieni do tych świadczeń są osoby bliskie, a więc każdy z członków najbliższej rodziny, partnerzy, bliscy przyjaciele itp.

Zadośćuczynienie  obejmuje  ogół  cierpień,  jakie  są  udziałem  najbliższej  rodziny  (rozpacz, poczucie pustki i straty, obawa
o żyjących najbliższych czy poczucie osamotnienia). Choć te okoliczności są trudne do wymierzenia, jest to możliwe w toku, najczęściej skomplikowanego, procesu sądowego. Zadaniem adwokata jest wskazanie sądowi ogromu niewątpliwej krzywdy, jakiej doznali bliscy, a w konsekwencji uzyskanie kwot pieniężnych w wysokości, która, choć tylko pośrednio, pozwoli zrekompensować ból i cierpienie po utracie bliskiej osoby.

Adwokat może również ubiegać się w imieniu Klienta o odszkodowanie w związku z pogorszeniem sytuacji majątkowej po śmierci osoby bliskiej. Jeżeli zmarły utrzymywał rodzinę i zapewniał jej środki do życia, można wystąpić o odszkodowanie, które pozwoli na rekompensatę utraty środków zarabianych przez zmarłego, co w konsekwencji wpłynęło na pogorszenie majątkowego standardu życia.

Rodzina, która poniosła koszty pogrzebu, pochówku lub pomnika dla osoby zmarłej, również może wystąpić o zwrot tych kwot. Do kosztów zalicza się również wydatki związane z organizacją konsolacji, kwiatów czy obsługi pogrzebu.

TEMATY POKREWNE

KALENDARIUM

Sprawdź jakie wydarzenia czekają Cie w najbliższym czasie
Luty 2020
PON WT ŚR CZW PT SOB NIE
12
3456789
10111213141516
1. Ostatnie pożegnanie naszego kolegi adwokata Jerzego Rumianowskiego
17
181920212223
242526272829

Adwokatura Toruń

trwa wgrywanie strony Adwokatura Toruń...