IZBA ADWOKACKA W ŁODZI
adwokatura polska
wyszukaj adwokata

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

KIM JESTEŚMY I W CZYM POMAGAMY?

Drukuj artykuł drukuj artykuł

Adwokatura jako grupa zawodowa przyznaje się niekiedy, i słusznie, do tradycji jeszcze antycznej, ale żeby sięgnąć obecnego kształtu, kształtowała się w Europie przez wiele stuleci.

Patronem adwokatów jest trzynastowieczny święty Iwo z Bretanii (Yves Helory, 1253–1305), proboszcz, sędzia, w końcu – adwokat,  który  praktykę  adwokacką   rozumiał   jako  służenie  drugiemu  człowiekowi  bez  względu  na  jego  pochodzenie
i majątek, zaś odziedziczony po rodzicach dom przeznaczył na klasztor oraz przytułek dla ubogich.

Jeszcze  wcześniej,  tysiąc  lat  temu,  Bolesław  Chrobry  ustanowił  obrońców  dla  wdów  i  sierot  po  rycerzach  poległych
w wyprawie na Saksonię, nie można jednak mówić jeszcze wówczas o narodzinach zawodu adwokata jako profesji wykonywanej stale, samodzielnie i autonomicznie. I podobnie działo się w kolejnych stuleciach. Sędziowie zajmowali się zastępstwem procesowym, czego zakazał im Władysław Jagiełło w statucie z 1423 roku, zaś w konstytucji sejmu krakowskiego z 1543 roku, pierwszym akcie prawnym, który wyraźnie dotyczył profesjonalnych zastępców procesowych, dopuszczało się do praktyki obrońców z „pełnomocnictwa panów”, u których służyli.

W dobie renesansu i później, zwłaszcza z nadejściem oświecenia, ranga i status zawodu adwokata (obrońcy) ewoluowały, stając się odrębną i samodzielną profesją, z czasem dążącą do utworzenia niezależnych od władzy państwowej korporacji. Zawód adwokata stał się wówczas zawodem wolnym i niepowiązanym z żadnym innym zajęciem.

Na początku XIX wieku Antoine Claire Thibaudeau (1765–1854), członek Zgromadzenia Narodowego w czasie rewolucji francuskiej, współtwórca kodyfikacji napoleońskiej, pisał: „zawód adwokacki to nienaruszalne schronienie wiedzy, uczciwości, wolności   i   honoru”.   Późniejsze   regulacje   zasad   funkcjonowania   stanu   adwokackiego,  w  okresie  zaborów
i w wolnej Polsce, podchwyciły i kultywowały ową myśl, uzależniając jednak czasem wykonywanie zawodu adwokata od nadzoru sądów.

Obecnie niezależność to jeden z podstawowych filarów, kanonów i pryncypiów zawodu adwokata. Adwokat ma w swoich działaniach świadomość niezależności i działa tylko w interesie klienta i prawa.

Prawo o adwokaturze stwierdza w art. 1 ust. 3:

Adwokat w wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych podlega tylko ustawom. 

Dość powszechne jest przekonanie, że skorzystanie z pomocy adwokata to ostateczność, że pomoc ta nie jest niezbędna na  co  dzień.  A  przecież  każda  dziedzina  naszego  życia  jest  regulowana   przez  przepisy  prawne,  od momentu narodzin,
a nawet wcześniej – do momentu zakończenia naszego życia, a nawet dłużej. Z tego względu, w gąszczu przepisów prawnych, często niespójnych, niejednolitych i wewnętrznie sprzecznych, potrzebny jest wykwalifikowany możesz potrzebować pomocy profesjonalnego pomocnika – adwokata zależą w ogromnej mierze od tego, czym się zajmujesz, co robiłeś w przeszłości i co zamierzasz. Bo pomoc adwokata to nie tylko rozwiązywanie problemów bieżących – to także planowanie i przewidywanie Twoich przyszłych działań, tak by uniknąć przyszłych problemów.

Pomoc prawna udzielana przez adwokata może dotyczyć kilku dziedzin, które często się przenikają, przez co samodzielne odnalezienie się w zawiłościach przepisów prawnych może być bardzo trudne. Adwokat, specjalizujący się w danej dziedzinie (zakres specjalizacji przedstawiamy na stronie www.lodz.adwokatura.pl) może Ci skutecznie poradzić i reprezentować Twoje interesy we wszystkich dziedzinach prawa.

Celem znalezienia profesjonalnego rozwiązania dla Twoich spraw możesz skorzystać z pomocy adwokata także w mediacji prowadzonej na etapie przedsądowym bądź ze skierowania sądu w postępowaniu sądowym. Adwokat w mediacji może reprezentować Cię  jako pełnomocnik bądź poprowadzić mediację jako mediator.

KALENDARIUM

Sprawdź jakie wydarzenia czekają Cie w najbliższym czasie
Luty 2020
PON WT ŚR CZW PT SOB NIE
12
3456789
10111213141516
1. Ostatnie pożegnanie naszego kolegi adwokata Jerzego Rumianowskiego
17
181920212223
242526272829

Adwokatura Toruń

trwa wgrywanie strony Adwokatura Toruń...