IZBA ADWOKACKA W ŁODZI
adwokatura polska
wyszukaj adwokata

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

JESTEŚ SKAZANY?

Drukuj artykuł drukuj artykuł

Odroczenie wykonania kary i przerwa w wykonaniu kary są instytucjami prawa karnego wykonawczego i dotyczą sytuacji zaistniałych w życiu osoby, wobec której orzeczono karę pozbawienia wolności, uniemożliwiających bądź utrudniających jej w danym momencie odbywanie tej kary w zakładzie karnym.

Instytucja odroczenia wykonania kary stosowana jest wyłączenie wobec osób, które nie rozpoczęły jeszcze odbywania kary i nie mogą jej odbyć czasowo z uwagi na stan zdrowia czy ciężką sytuację rodzinną lub osobistą.

Z kolei z przerwy  w  wykonaniu  kary  skorzystać  można  już  w  trakcie  wykonywania  kary pozbawienia wolności, również jeżeli skazany, przez swój stan zdrowia bądź sytuację rodzinną lub osobistą, w danym momencie nie może dalej odbywać orzeczonej kary.

W   postępowaniu  dotyczącym  odroczenia  wykonania  kary,  jak  i  udzielenia   przerwy   w   jej   odbywaniu,   sąd,   w   oparciu
o przedstawione dowody, wydaje postanowienie, w którym określa czas, na jaki odracza wykonanie kary bądź udziela przerwy w jej odbywaniu.

W pewnych szczególnych przypadkach, przy spełnieniu określonych warunków, jest możliwie warunkowe zawieszenie wykonania kary przy skorzystaniu z odroczenia jej wykonania bądź warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary w przypadku skorzystania z przerwy w jej wykonaniu. 

Adwokat może występować w roli obrońcy w toku postępowania, w którym ubiegasz się o odroczenie wykonania kary bądź przerwę w jej odbywaniu. Jego pomoc jest przydatna w szczególności:

1. do sporządzenia prawidłowego wniosku;

2. wskazania sądu, który będzie właściwy do rozpoznania Twojego wniosku;

2. zgłoszenia wniosków dowodowych, które pomogą wykazać nadzwyczajność sytuacji, w której się znajdujesz, uzasadniającej odroczenie bądź przerwę w wykonaniu kary;

3. przy ustalaniu opłaty sądowej od wniosku, co uchroni Cię od zwłoki w rozpoznaniu wniosku na skutek braku jego prawidłowego opłacenia;

4. podczas  posiedzenia,  na  którym  sąd  będzie  rozpoznawać   wniosek,  także   jeżeli   posiedzenie   będzie   się   odbywało
w zakładzie karnym, w którym odbywasz karę;

5. by  dowiedzieć  się  precyzyjnie,  kiedy  i  jak  możesz się ubiegać o zawieszenie wykonania kary w sytuacji, gdy korzystałeś
z jej odroczenia, bądź o warunkowe zwolnienie, jeżeli udzielono Ci przerwy w jej odbywaniu.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie

Warunkowe przedterminowe zwolnienie to instytucja uregulowana po części w kodeksie karnym, a po części w kodeksie karnym wykonawczym. Rodzi to często trudności w prawidłowej ocenie warunków, w których jest możliwe skorzystanie z tej instytucji, polegającej na zwolnieniu z zakładu karnego przed obyciem całości kary wynikającej z orzeczenia sądu.

Do ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary pozbawienia wolności konieczne jest odbycie określonej w przepisach części kary. Sąd, rozpoznając wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie, bada także zachowanie skazanego w czasie odbywania kary, co następuje za pomocą określonych środków dowodowych. Nie pozostają obojętne także okoliczności związane z sytuacją życiową skazanego.

Bardzo ważne jest zatem umiejętne i precyzyjne sformułowanie wniosku i przedstawienie okoliczności na poparcie jego zasadności, w czym może Ci pomóc adwokat. Adwokat może Cię reprezentować, jako obrońca, na posiedzeniu, na którym sąd będzie rozpoznawał wniosek, i pomoże Ci uzasadnić i zgłosić wnioski dowodowe potwierdzające Twoje racje. 

TEMATY POKREWNE

KALENDARIUM

Sprawdź jakie wydarzenia czekają Cie w najbliższym czasie
Luty 2020
PON WT ŚR CZW PT SOB NIE
12
3456789
10111213141516
1. Ostatnie pożegnanie naszego kolegi adwokata Jerzego Rumianowskiego
17
181920212223
242526272829

Adwokatura Toruń

trwa wgrywanie strony Adwokatura Toruń...