IZBA ADWOKACKA W ŁODZI
adwokatura polska
wyszukaj adwokata

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

JESTEŚ SKAZANY?

Drukuj artykuł drukuj artykuł

Odroczenie wykonania kary i przerwa w wykonaniu kary są instytucjami prawa karnego wykonawczego i dotyczą sytuacji zaistniałych w życiu osoby, wobec której orzeczono karę pozbawienia wolności, uniemożliwiających bądź utrudniających jej w danym momencie odbywanie tej kary w zakładzie karnym.

Instytucja odroczenia wykonania kary stosowana jest wyłączenie wobec osób, które nie rozpoczęły jeszcze odbywania kary i nie mogą jej odbyć czasowo z uwagi na stan zdrowia czy ciężką sytuację rodzinną lub osobistą.

Z kolei z przerwy  w  wykonaniu  kary  skorzystać  można  już  w  trakcie  wykonywania  kary pozbawienia wolności, również jeżeli skazany, przez swój stan zdrowia bądź sytuację rodzinną lub osobistą, w danym momencie nie może dalej odbywać orzeczonej kary.

W   postępowaniu  dotyczącym  odroczenia  wykonania  kary,  jak  i  udzielenia   przerwy   w   jej   odbywaniu,   sąd,   w   oparciu
o przedstawione dowody, wydaje postanowienie, w którym określa czas, na jaki odracza wykonanie kary bądź udziela przerwy w jej odbywaniu.

W pewnych szczególnych przypadkach, przy spełnieniu określonych warunków, jest możliwie warunkowe zawieszenie wykonania kary przy skorzystaniu z odroczenia jej wykonania bądź warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary w przypadku skorzystania z przerwy w jej wykonaniu. 

Adwokat może występować w roli obrońcy w toku postępowania, w którym ubiegasz się o odroczenie wykonania kary bądź przerwę w jej odbywaniu. Jego pomoc jest przydatna w szczególności:

1. do sporządzenia prawidłowego wniosku;

2. wskazania sądu, który będzie właściwy do rozpoznania Twojego wniosku;

2. zgłoszenia wniosków dowodowych, które pomogą wykazać nadzwyczajność sytuacji, w której się znajdujesz, uzasadniającej odroczenie bądź przerwę w wykonaniu kary;

3. przy ustalaniu opłaty sądowej od wniosku, co uchroni Cię od zwłoki w rozpoznaniu wniosku na skutek braku jego prawidłowego opłacenia;

4. podczas  posiedzenia,  na  którym  sąd  będzie  rozpoznawać   wniosek,  także   jeżeli   posiedzenie   będzie   się   odbywało
w zakładzie karnym, w którym odbywasz karę;

5. by  dowiedzieć  się  precyzyjnie,  kiedy  i  jak  możesz się ubiegać o zawieszenie wykonania kary w sytuacji, gdy korzystałeś
z jej odroczenia, bądź o warunkowe zwolnienie, jeżeli udzielono Ci przerwy w jej odbywaniu.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie

Warunkowe przedterminowe zwolnienie to instytucja uregulowana po części w kodeksie karnym, a po części w kodeksie karnym wykonawczym. Rodzi to często trudności w prawidłowej ocenie warunków, w których jest możliwe skorzystanie z tej instytucji, polegającej na zwolnieniu z zakładu karnego przed obyciem całości kary wynikającej z orzeczenia sądu.

Do ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary pozbawienia wolności konieczne jest odbycie określonej w przepisach części kary. Sąd, rozpoznając wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie, bada także zachowanie skazanego w czasie odbywania kary, co następuje za pomocą określonych środków dowodowych. Nie pozostają obojętne także okoliczności związane z sytuacją życiową skazanego.

Bardzo ważne jest zatem umiejętne i precyzyjne sformułowanie wniosku i przedstawienie okoliczności na poparcie jego zasadności, w czym może Ci pomóc adwokat. Adwokat może Cię reprezentować, jako obrońca, na posiedzeniu, na którym sąd będzie rozpoznawał wniosek, i pomoże Ci uzasadnić i zgłosić wnioski dowodowe potwierdzające Twoje racje. 

TEMATY POKREWNE

KALENDARIUM

Sprawdź jakie wydarzenia czekają Cie w najbliższym czasie
Październik 2024
PON WT ŚR CZW PT SOB NIE
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Adwokatura Toruń

trwa wgrywanie strony Adwokatura Toruń...