IZBA ADWOKACKA W ŁODZI
adwokatura polska
wyszukaj adwokata

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

BEZPŁATNA POMOC PRAWNA

Drukuj artykuł drukuj artykuł

Bezpłatna pomoc prawna, tzw. pomoc prawna z urzędu, świadczona jest przez adwokatów na rzecz osób fizycznych i prawnych na mocy postanowienia sądu. Adwokat z urzędu może być ustanowiony w sprawach każdego rodzaju: cywilnych, karnych, administracyjnych, pracowniczych.

Warunkiem ustanowienia adwokata z urzędu jest wykazanie, że zainteresowany nie jest w stanie samodzielnie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata bez jednoczesnego nadwerężenia budżetu koniecznego do utrzymania siebie i rodziny (w przypadku osób fizycznych) bądź nie ma dostatecznego budżetu (w przypadku osób prawnych). 

Aby uzyskać pomoc prawną z urzędu, należy złożyć przed wszczęciem postępowania bądź w jego toku wniosek o przyznanie takiej pomocy. Wniosek może być złożony na piśmie lub ustnie, do protokołu posiedzenia w sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona lub już się toczy. Dla swojej ważności do wniosku o przyznanie pomocy prawnej z urzędu należy załączyć wypełnione i podpisane oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania ( wzór formularza ). Na podstawie wniosku sąd dokonuje oceny, czy zainteresowany spełnia warunki przyznania bezpłatnej pomocy prawnej oraz czy udział adwokata w sprawie, ze względu na stopień skomplikowania sprawy i zaradność zainteresowanego, jest niezbędny dla zabezpieczenia prawidłowego przebiegu postępowania.

We wniosku można wskazać konkretnego adwokata, o pomoc którego chcesz prosić. W tym celu należy w odpowiednim momencie skontaktować się z Okręgową Radą Adwokacką.

Pomoc prawna pro bono

Pomoc prawna pro bono jest pomocą prawną świadczoną „dla dobra publicznego”. Izba Adwokacka w Toruniu organizuje akcje, podczas których zainteresowane osoby mogą uzyskać bezpłatną pomoc prawną i skorzystać z doradztwa adwokatów. 17 maja 2014 roku adwokaci Kujawsko - Pomorskiej  Izby Adwokackiej w Toruniu uczestniczyli w organizowanym przez Naczelną Radę Adwokacką VIII Dniu Bezpłatnych Porad Adwokackich. 

Informacje o planowanych Dniach Bezpłatnych Porad Adwokackich będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej Kujawsko - Pomorskiej Izby Adwokackiej w Toruniu.

W celu uzyskania dalszych informacji lub umówienia się na spotkanie z adwokatem w ramach akcji pro bono zachęcamy do telefonicznego kontaktu z sekretariatem Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu pod numerem: 56-622-42-37. 

 

TEMATY POKREWNE

KALENDARIUM

Sprawdź jakie wydarzenia czekają Cie w najbliższym czasie
Luty 2020
PON WT ŚR CZW PT SOB NIE
12
3456789
10111213141516
1. Ostatnie pożegnanie naszego kolegi adwokata Jerzego Rumianowskiego
17
181920212223
242526272829

Adwokatura Toruń

trwa wgrywanie strony Adwokatura Toruń...