IZBA ADWOKACKA W ŁODZI
adwokatura polska
wyszukaj adwokata

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

FOTORELACJA Z OBCHODÓW 100-LECIA ODRODZONEJ ADWOKATURY POLSKIEJ W TORUNIU

Drukuj artykuł drukuj artykuł

Od mocnego uderzenia rozpoczęły się 14 września 2018 roku w Toruniu dwudniowe obchody 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. Stojący w samym sercu miasta pomnik Mikołaja Kopernika ubrany został w adwokacką togę. Była orkiestra dęta, wóz strażacki z podnośnikiem i toga rozmiarów XXXXL.
Pod pomnikiem zgromadzili się członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej z prezesem adw. Jackiem Trelą, toruńska palestra pod przewodnictwem Dziekana ORA w Toruniu adw. Wiktora Indan-Pykno. Niecodzienne wydarzenie przyciągnęło uwagę mieszkańców Torunia i turystów.
- Nie wszyscy wiedzą, że najsłynniejszy torunianin był nie tylko astronomem, ale także wybitnym prawnikiem – przedstawiała przyczyny tego zamieszania adw. Ewa Wielińska, rzecznik prasowy ORA w Toruniu. Mikołaj Kopernik ukończył studia prawnicze w Bolonii, uzyskał stopień doktora prawa kanonicznego na uniwersytecie w Ferrarze. W jego dorobku są także prace poświęcone prawu. Zakładamy Mikołajowi Kopernikowi togę, by wiedza, że ten wybitny człowiek renesansu był także prawnikiem, stała się powszechna.
Pod ubranym w togę pomnikiem Prezes NRA i dziekan toruńskiej Izby złożyli wiązankę. Na zielonej szarfie był napis: Mikołajowi Kopernikowi – prawnikowi – adwokaci.
Z centrum miasta akcja przeniosła się na osiedle Na Skarpie. Z udziałem władz miasta, w tym prezydenta Michała Zaleskiego, odbyło się uroczyste nadanie imienia adw. Stefana Michałka nowemu węzłowi komunikacyjnemu na tym osiedlu. Sylwetkę tego wybitnego adwokata i społecznika przedstawił zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Torunia adw. Michał Jakubaszek. Adwokat Stefan Michałek był dziekanem Pomorskiej Izby Adwokackiej w Toruniu do 1939 roku. W latach 1922-1924 był prezydentem Torunia. Był współorganizatorem i pierwszym prezesem Towarzystwa Miłośników Torunia. W 1928 roku został posłem na Sejm. Po wojnie reaktywował samorząd adwokacki. Na skutek komunistycznych represji został pozbawiony prawa wykonywania zawodu. Nazwanie ronda między ulicami Ludwika Ślaskiego i Konstytucji 3 Maja imieniem adw. Stefana Michałka jest pięknym upamiętnieniem tej wybitnej postaci.
Po piątkowych imprezach plenerowych, w sobotę 15 września 2018 roku w pięknej Sali Dworu Artusa w Toruniu odbyła się konferencja „100 lat Odrodzonej Adwokatury Polskiej w służbie społeczeństwa”.
Bardzo ciekawy referat o adwokatach tworzących zręby palestry po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku wygłosił dr Andrzej Madeja, pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Przedstawił ich losy zawodowe, społeczne pasje i zasługi dla odbudowy Państwa Polskiego.
Adwokat Stanisław Kłys wygłosił referat „Adwokatura a kultura”, a po jego zakończeniu zaprezentował wybitnie zdolnego gitarzystę klasycznego Dymytro Holovenko.
W klimat 20-lecia międzywojennego wprowadził wszystkich znakomity toruński pianista – Bogdan Hołownia. Wiązankę melodii zakończył motywem z filmu „Polskie drogi”. Jako jeden z niewielu artystów Bogdan Hołownia ma licencję na wykonywanie tego utworu Andrzeja Kurylewicza.
Po uczcie kulturalnej wszyscy uczestnicy konferencji mieli okazję zaangażować się w sprawy społeczne, co przecież było główną osią konferencji.
Pani Janina Mirończuk, prezes Fundacji „Światło”, opowiedziała o działalności tej placówki, zajmującej się – z wielkimi sukcesami – opieką nad pacjentami w stanie śpiączki.
Do puszki z datkami na działalność Fundacji „Światło” ustawiła się kolejka. Każdy datek witany był z wdzięcznością. Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu postanowiła zachęcić do hojności. Każdy, kto wrzucił do puszki co najmniej 100 zł, otrzymał statuetkę autorstwa toruńskiego plastyka Dariusza Przewięźlikowskiego.

adw. Ewa Wielińska, rzecznik prasowy ORA w Toruniu

KALENDARIUM

Sprawdź jakie wydarzenia czekają Cie w najbliższym czasie
Maj 2019
PON WT ŚR CZW PT SOB NIE
12345
6789101112
1314
1. ostatnie pożegnanie kolegi adwokata Mariana Paulusa
15
16171819
20212223242526
2728293031

Adwokatura Toruń

trwa wgrywanie strony Adwokatura Toruń...